Wydawnictwo NAMISLAVIA
STRONA GŁÓWNA

O WYDAWNICTWIE

NOWOŚCI

OFERTA HANDLOWA:
--- WIDOKÓWKI
--- KSIĄŻKI

ZAPOWIEDZI

KONTAKT
I ZAMÓWIENIA
Autor: Czesława Kosturek

Tytuł: Poniemiecka kamienica

Opis fizyczny: 21 cm x 14,5 cm, 28 wielobarwnych stron, oprawa miękka

Wydawca: Namislavia, Namysłów 2010 (3 wydanie)

ISBN: 978-83-60537-08-4

Cena: 26,25 zł
„Poniemiecka Kamienica” to zbiór wspomnień z okresu lat dziecinnych i wczesnej młodości, których ogniskową stanowi właśnie wymieniona w tytule kamienica.

Mieszkają w niej przybysze z różnych stron Polski, przesiedleńcy z Kresów, których wojna wyrzuciła z ich małych ojczyzn i zmusiła do budowania swojego życia na nowej ziemi, jaką była dla nich Ziemia Namysłowska.

Dzieje rodziny autorki splatają się z losem współmieszkańców. Oś czasowa opowiadań to lata powojenne, czasy socjalizmu w jego najgorszym, a potem , po śmierci Stalina nieco mniej okrutnym wydaniu. Czas ten, opisywany przecież wielokroć, ma szarą barwę. To lata biedy, tłamszenia każdej ludzkiej inicjatywy, inwigilacji, indoktrynacji i walki o codzienne przetrwanie.

Taka rzeczywistość wyłania się i ze stron „Poniemieckiej Kamienicy” bo tak wtedy wyglądało życie, ale …

Właśnie to „ale” wyróżnia opowiadania Czesławy Kosturek z literatury wspomnieniowej w tym okresie. Bo jest to książka o głębokich wartościach rodzinnych, budowanych w domu Kubików niezależnie od tego, w jakim czasie przyszło im żyć. Za oknami socjalizm, a w domu opowieści o zakazanej wówczas historii. Na zewnątrz indyferencja moralna, a w domu poszanowanie systemu wartości, ład światopoglądowy i tradycja.

Autorka kreśli dzieje swojej rodziny budując jej obraz ciepłymi słowami. Oddaje atmosferę tamtych lat z punktu widzenia najpierw dziecka, potem dorastającej panny. Ten świat pachnie domowymi obiadami, świętami, jest w nim dziecięca radość, miejsce na śmiech i żart i nawet zbieranie sławetnej stonki ziemniaczanej.

W słowie wstępnym autorka „Poniemieckiej Kamienicy” podkreśla, że książka dedykowana jest wnukom, a intencją jest przekazanie rodzinnej historii, aby nie odeszła w niepamięć i aby kolejne pokolenia mogły poznać swoje korzenie.

Są w niej więc stare rodzinne fotografie, kserokopie dokumentów z czasów wojny i powojennych, pocztówki z przedwojennego Namysłowa. To łakomy kąsek dla badaczy dziejów i miłośników historii tych skomplikowanych czasów.

Polecamy Państwu tę lekturę. Napisane ze swadą opowiadania starszemu pokoleniu przywołują wspomnienia, a młodemu pozwolą lepiej zrozumieć świat, w jakim żyli ich rodzice i dziadkowie.


Powrót do oferty publikacji

Powrót do góry