Wydawnictwo NAMISLAVIA
STRONA GŁÓWNA

O WYDAWNICTWIE

NOWOŚCI

OFERTA HANDLOWA:
--- WIDOKÓWKI
--- KSIĄŻKI

ZAPOWIEDZI

KONTAKT
I ZAMÓWIENIA
Autor: Wiesław Moliński

Tytuł: Małe historie: podania – legendy – opowieści

Opis fizyczny: ss. 124

Wydawca: Namislavia, Namysłów 2010

ISBN 978-83-60537-26-8

Cena: 18,90 zł
O autorze:
Wiesław Moliński, urodzony w 1958 r. Leśnik w czwartym pokoleniu. Leśniczy szkółki leśnej Młyńskie Stawy (Nadleśnictwo Namysłów). Gromadzi wszystko o tzw "małej ojczyźnie", czyli ojcowiźnie. Fotografuje i maluje przyrodę. Interesuje się historią i etnografią. Publikuje na łamach "Przeglądu Leśniczego", "Trybuny Leśnika", "Gazety Ziemi Namysłowskiej". Autor książki "Rok leśniczego" (Namysłów 1998).


Przedmowa:

Wdzięczny jestem wydawcy, że przed opublikowaniem, za zgodą autora, pozwolił mi przeczytać „Małe historie” pióra pana Wiesława Molińskiego. Czterdzieści opowieści, baśni, legend i ballad stanowią swoistą „silva rerum”, czyli księgę zawierającą wszelakiego rodzaju utwory prozaiczne. Treścią i fabułą wszystkie one krążą wokół ludzi, zwierząt, dobrych i złych duchów. Oplatają i wypełniają je wydarzenia zmyślone, niesamowite – obok prawdziwych i rzeczywistych – prawie już mających posmak historyczny. Wszystko to dzieje się w osiedlach ludzkich, lub zasiedlonych przez strzygi, biesy, czarownice – gdzieś w leśnych ostępach, głuszach, matecznikach, nazwanych przez geografów, uczonych toponomastów lub miejscową ludność. Akcje poszczególnych „historii” rozgrywają się w wioskach, rzekach, potokach, stawach, młynach, kuźniach, na wzgórzach: w Miodarach, Biestrzykowicach, Wilczych Kątach, Czarnym Lesie, na Jodłowym Wzgórzu, Złotej Górze, Łysej Górze. Tak nazwane i określone miejscowości i inne miejsca akcji niełatwo byłoby znaleźć na mapach fizycznych i turystycznych naszego regionu, a historycznie rzecz ujmując – Ziemi Namysłowskiej i niedalekich okolic. Grzybiarze penetrujący leśne głusze i uroczyska wzdłuż szosy namysłowsko-brzeskiej i namysłowsko-opolskiej spotykają je i zastanawiają się skąd i dlaczego tu taka nazwa? Sam osobiście tego doświadczyłem jako turysta rowerowy i grzybiarz-amator: „Zielony Dąb”, „Młyńskie Stawy”, czy „Piękna Studnia” – bez studni.
Autor, pan Wiesław Moliński – leśnik, w prezentowanych historiach, idąc tropem ludowych legend i baśni tłumaczy – dla przykładu, skąd pochodzi nazwa Biestrzykowice – niegdyś tu zagnieździły się i straszyły ludzi „biesy i strzyki-strzygi”. A skąd Łysa Góra? – bo żona miejscowego karczmarza – karczmarzyna okazała się czarownicą i na tym wzgórzu urządzała sabat czarownic. Skąd tu znowu nazwa przysiółka Apostoły? Niedaleko w okolicy rolnicy wykopali spory głaz z wyrytą na nim liczbą 12. A co dalej się działo z mieszkańcami dwunastonumerowej wioseczki, przeczytacie w legendzie. Ale czy to będzie prawda, tego ani autor, ani ja nie zaręczymy!

Jak wcześniej rzekłem, część opowieści ma posmak, a nawet wartość historyczną, bo dotyczą faktów dziejących się w niedalekiej przeszłości, między innymi sfałszowanej matury, leśniczego kolportującego „solidarnościową” bibułę, sekretarza PZPR nadużywającego władzy i stanowiska. Historię i konsekwencje personalne sfałszowanej matury poznałem wcześniej, a sekretarza – zadufka i cwaniaka – znałem osobiście. Pewne sprawy, osoby, czyny zapomnieć łatwo, ale warto o nich pamiętać, zanotować i przekazać młodemu pokoleniu – dzieciom i wnukom ku pamięci i przestrodze. Temu celowi winna służyć niniejsza publikacja, którą polecam jako ciekawą i pouczającą lekturę.

Historia literatury powszechnej, a zwłaszcza polskiej, zanotowała wiele sfabularyzowanych historii, legend, ballad i baśni, których echa odnalazłem w „Małych historiach” . Oto niektóre z nich. W Górach Świętokrzyskich krąży legenda o sporym głazie powoli wspinającym się na wzgórze Święty Krzyż, a gdy dojdzie na szczyt, będzie koniec świata. Tu znaczne podobieństwo narzuca mi się z „dwunasto-apostolskim” głazem. W baśni o Złotej Górze pobrzmiewa echo utworu Jana Drdy (Czech) „Igraszki z diabłem”. Ślady nadniemeńskiej powstańczej mogiły z 1863 roku opisanej przez E. Orzeszkową w „Nad Niemnem” odnajdujemy w „Mogile” z 1939 roku, w której spoczywają polscy obrońcy placówki granicznej we wsi Głuszyna. Obie mogiły utrwalą się w pamięci czytelnika (ta znad Niemna i ta znad granicznej Głuszyny), dzięki takiemu ich zestawieniu historyczno-patriotycznemu o bezspornych walorach wychowawczych. S. Żeromski w „Syzyfowych pracach” uwiecznił postać i grób leśniczego – powstańca Nogę, dzięki któremu uczeń Marcin Borowicz nie uległ rusyfikacji, co mu groziło w Kielcach. Wspomnę o polskim pisarzu, pedagogu, publicyście i powstańcu, naturaliście – A. Dygasińskim. Rozmiłowany w Górach Świętokrzyskich, Ziemi Kieleckiej i ojczystej przyrodzie opisał w „Godach życia” codzienność małego ptaszka – mysikrólika, dozgonną przyjaźń leśniczego z psem Asem i tragikomiczne, ale skuteczne boje starego wygi – zająca o przeżycie i przetrwanie wśród „Wilków, psów i ludzi”. A „Co się dzieje w gniazdach” (rodzinach) ludzkich, ptasich i zwierzęcych, czytelnik bez większego wysiłku i tanim kosztem może do nich zajrzeć i się przekonać. Wspominając dorzucę do kompletu również W. Orkana „Drzewiej” (dawniej), „Puszczę” J. Weyssenhoffa, „Siekierezadę” E. Stachury, „Lato leśnych ludzi” M. Rodziewiczówny i „Ballady i romanse” A. Mickiewicza.

Po przeczytaniu „Małych historii” i wspomnianych przed chwilą lektur, można autentycznie i serdecznie pokochać pola, lasy i łąki we wszystkich kształtach, kolorach, zapachach, nastrojach oraz leśniczego z psem i strzelbą, czego życzy –
Mieczysław Kołodka

Spis treści

Przedmowa 5
Szarlotka 7
Miodziarze 9
Diabeł i Hanusia 12
Wilcze Kąty 15
Piękna i studnia 18
Złota Góra 20
Piękna Studnia 23
Apostoły 25
Anioł Stróż 27
Łysa Góra 30
Kowal i diabeł 33
Bies i rycerz 38
W starym młynie 41
Czarny Pietrek z Siedlic 43
Diabeł z lesistego pagórka 46
Mogiła 49
Siłacz 52
Tajemnica córki leśniczego 54
Legenda o kapliczce w Łubnianach 58
Dziewczyna gajowego 59
Mord 63
Historyk 65
Imieniny na plebanii 68
Awans 72
Znalezione na strychu 74
W starej cegielni 78
„Śmiały” 81
Napad na leśniczówkę 85
Bibliotekarka 90
Świnka 93
Psi żywot 96
Mężczyzna z psem 99
Polowanie z Muzą 102
Myśliwy 104
Tryptyk o skromnym leśnym emerycie 106
Śmierć 113
Obława 115
Duża Gwiazda 119
Goście na wyspie 121


Powrót do oferty publikacji

Powrót do góry