Wydawnictwo NAMISLAVIA
STRONA GŁÓWNA

O WYDAWNICTWIE

NOWOŚCI

OFERTA HANDLOWA:
--- WIDOKÓWKI
--- KSIĄŻKI

ZAPOWIEDZI

KONTAKT
I ZAMÓWIENIA
Autor: Wiesław Moliński

Tytuł: Śladami leśnych ścieżek czyli kartki z historii Nadleśnictwa Namysłów, Gręboszyce i Wołczyn

Opis fizyczny: ss. 360 + mapa oprawa miękka

Wydawca: Namislavia, Namysłów 2009

ISBN: 978-83-60537-22-0

Cena: 31,50 zł
O autorze:
Wiesław Moliński, urodzony w 1958 r. Leśnik w czwartym pokoleniu. Leśniczy szkółki leśnej Młyńskie Stawy (Nadleśnictwo Namysłów). Gromadzi wszystko o tzw "małej ojczyźnie", czyli ojcowiźnie. Fotografuje i maluje przyrodę. Interesuje się historią i etnografią. Publikuje na łamach "Przeglądu Leśniczego", "Trybuny Leśnika", "Gazety Ziemi Namysłowskiej". Autor książki "Rok leśniczego" (Namysłów 1998).


Od autora:
Historia, bez względu na to, kogo i czego dotyczy, tak naprawdę nie ma ani początku ani końca; bo przecież każde rozpoczęcie i zakończenie zdarzenia, to rzecz jakby umowna, gdyż zawsze można jeszcze dodać coś, co działo się przed i po, i tak w nieskończoność... Skupmy się jednak na XX wieku. Wiemy, że był to wiek dwóch wojen światowych, rewolucji bolszewickiej, wiek niewyobrażalnej ilości ludzkich ofiar (fronty, obozy jenieckie, obozy zagłady, getta, deportacje, wypędzenia, wywózki, gułagi), zmian granic, upadków i powstawania nowych bytów politycznych. To czas exodusu milionów ludzi oraz nieznany dotąd rozwój cywilizacyjny i techniczny. Wśród wszystkich tych zdarzeń i procesów, swoje trwałe miejsce mieli oczywiście leśnicy zawsze silnie związani z regionem i małymi ojczyznami, czyli ojcowizną. I nieważne, czy byli to leśnicy niemieccy, czy polscy, ponieważ dla nich zawsze najważniejszy był las, niezależnie od tego, kto nim w danej chwili zarządzał. Śląsk Opolski, to specyficzny region wciśnięty pomiędzy Dolny i Górny Śląsk, graniczący z Wielkopolską i Czechami. Tutaj, na styku kultur, do których dołączyła osobliwa kultura i mentalność ludzi przypędzonych tu "zza Buga", tworzyła się po drugiej wojnie historia ludzi i regionalnego leśnictwa.
Dlatego warto, choćby w najmniejszym stopniu, odtworzyć i poznać okres ostatniego stulecia i wgłębić się w życie "leśnych ludzi" z tamtych, minionych już dawno lat... Przybliżając ich życie, radości i problemy, sukcesy i porażki, możemy sami lepiej zrozumieć otaczający nas świat i ludzi, z którymi dane nam było w jakikolwiek sposób współpracować. Pochylmy czoła przed historią, bo ani się obejrzymy, a sami staniemy się jej małą cząstką.
Darz Bór!

Spis treści

Od Autora ... 5
I. Przełom XIX i XX wieku. Pierwsza wojna światowa i jej zakończenie w 1918 roku na ziemi namysłowskiej ... 7
II. Okres międzywojenny i II wojna światowa do maja 1945 roku ... 21
III. Polskie nadleśnictwa na ziemi namysłowskiej i wołczyńskiej
1. Nadleśnictwo Wołczyn (1945-1972) ... 51
2. Nadleśnictwo Gręboszyce (1945-1972) ... 62
3. Nadleśnictwo Namysłów (1945-1972) ... 85
4. Nadleśnictwo Namysłów (1973-1989) .... 223
IV. Samosiewy
– Rewizja ... 282
– Kryptonim „Wiarus” ... 286
– Leśny leksykon zdarzeń ... 291
– Rok 1986 .... 321
– Leśne impresje ... 333
– Z notatnika zielonego mundurka ... 333
– Stolarz ... 335
– Przyjaciel w leśniczówce ... 337
Aneks ... 341
Wykaz skrótów ... 344
Bibliografia ... 346
Skorowidz miejscowości - Pobierz skorowidz
Skorowidz osobowy - Pobierz skorowidz


Powrót do oferty publikacji

Powrót do góry